Home » Simatic PCS7 zakończenie wdrożenia w branży farmaceutycznej

Simatic PCS7 zakończenie wdrożenia w branży farmaceutycznej

W styczniu br zakończyliśmy duży projekt dla firmy produkującej leki i środki medyczne. Projekt był realizowany przez blisko rok, ale współpracę rozpoczęliśmy na etapie planowania budowy. 

systemy zarzadzania produkcja

Nasz klient zdecydował się na system DCS oparty na oprogramowaniu Siemens Simatic PCS7. 

Główną zaletą PCS7 jest skalowalność, elastyczność, integracja, oraz wydajność. Zaczynając od planowania i projektowania technicznego, system sterowania procesami daje do dyspozycji wydajne narzędzia, funkcje i możliwości do ekonomicznego i efektywnego prowadzenia zakładu w ciągu wszystkich etapów jego istnienia.

Integracja stanowi jedną z głównych zalet systemu PCS 7 i jest ona widoczna w wielu aspektach.

System składa się z 13 sterowników Simatic S7 410 3 serwerów, w tym dwa z nich w układzie redundantnym, w trakcie tworzenia aplikacji korzystaliśmy w 2 stacji inżynierskich, które umożliwiały jednoczesny dostęp do rozwijanego projektu. 

Sterowniki S7 410 są jednostkami uniwersalnymi główna ich zaleta to skalowalność na podstawie ilości obiektów licencyjnych, tak zwanych process objects. 

Od obsługi sygnałów elektrycznych wykorzystaliśmy kasety ET200 w strukturze rozproszonej – zaletą takiego rozwiązania jest możliwość odseparowania autonomicznych obszarów instalacji co zapewnia większą ich dyspozycyjność i zwiększa możliwości w planowaniu konserwacji poszczególnych maszyn czy urządzeń. 

Zastosowanie centralnego systemu inżynierskiego z ujednoliconym i dopasowanym zestawem narzędzi minimalizuje wymagania konfiguracyjne.

systemy klasy mes

Aplikacja do powiadomień SMS/email dla utrzymania ruchu UR

Mając na uwadze, iż implementowany system sterowania jest w większości przypadków bezobsługowy i nie wymaga ciągłego nadzoru operatorskiego, doposażyliśmy system o aplikacje do wysyłania powiadomień/alertów. Jest to niezależna aplikacja umieszczona na fizycznym komputerze pracującym w sieci systemu PCS7. Aplikacja otrzymuje komunikaty z systemu PCS7 i jeśli któryś ze zdefiniowanych użytkowników aplikacji ma otrzymać powiadomienie mailowe lub smsy – takie powiadomienie jest wysyłane.