Home » Realizacje » System DCS – Siemens PCS7 modernizacja systemu sterowania kolumn rektyfikacyjnych

Branża spirytusowa

System DCS – Siemens PCS7 modernizacja systemu sterowania kolumn rektyfikacyjnych

Firma PRO-CONTROL wykonała modernizację sterowania kolumn rektyfikacyjnych. Nowy system został wdrożony w oparciu o system PCS7 firmy SIEMENS.

W zakładzie produkcyjnym dotychczasowe sterowanie pracą kolumn rektyfikacyjnych oparte było o dosyć przestarzały układ pneumatyczny zainstalowany jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Z uwagi na występujące od dłuższego czasu problemy z uciążliwym serwisowaniem, skomplikowaną obsługą oraz brak części zamiennych inwestor zdecydował się na modernizację układu sterowania w oparciu o nowoczesny, rozproszony system cyfrowy.

Firma PRO-CONTROL zaproponowała i wdrożyła nowoczesne rozwiązanie redundantne, oparte na systemie DCS firmy SIEMENS.

Opis systemu

W warstwie hardware’owej system został wyposażony w dwa procesory główne serii SIMATIC S7-400, synchronizowane siecią światłowodową, wyposażone w procesor z magistralami komunikacyjnymi MPI/Profibus i Profinet oraz moduły I/O podłączone do jednostki AS przy wykorzystaniu magistrali Profibus.

W zakresie konfiguracji modułów I/0 zastosowane zostało rozwiązanie z modułami typu HotSwap, umożliwiającymi wymianę poszczególnych modułów w trakcie pracy, bez konieczności zatrzymywania procesu technologicznego.

W warstwie operatorskiej modernizację oparto na systemie DCS firmy Siemens PCS7 w wersji 7.1 z licencją na dwa komputery. Pierwsza licencja w wersji OS (Operations Station) Runtime Single Station i druga licencja w wersji ES (Engineering Station)/OS Single Station. Zastosowana została także długoterminowa archiwizacja danych.

scada system

Dodatkowo dostarczona została równorzędna stacja operatorska z możliwością zamontowania panelu operatorskiego w przestrzeni zagrożonej wybuchem.

Firma PRO-CONTROL w ramach realizacji projektu dostarczyła oraz dokonała wymiany aparatury obiektowej, dostarczyła szafy systemowe oraz rozdzielnice elektryczne a także zrealizowała montaże obiektowe.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w systemie sterowania operatorzy urządzeń uzyskali szybki dostęp do najważniejszych danych procesowych w tym także historycznych. Nowy system znacznie uprościł obsługę kolumn rektyfikacyjnych. Zawarte w systemie PCS7 narzędzia diagnostyczne usprawniły także obsługę techniczną instalacji.

W ramach kolejnych zadań do wdrożonego systemu PCS7 firma PRO-CONTROL włączała po kolei następne obiekty technologiczne w zakładzie. Dodatkowo wymiana praktycznie kompletnej aparatury oraz infrastruktury komunikacyjnej zapewniła wysoką niezawodność zmodernizowanej instalacji.