Home » Realizacje » Wizyjny system kontroli jakości obecności i dokręcenia nakrętki

Branża spirytusowa

Wizyjny system kontroli jakości obecności i dokręcenia nakrętki

Współpracę z zakładem branży spirytusowej firma PRO-CONTROL rozpoczęła od wdrożenia nowoczesnego systemu sterowania dla części rektyfikacji, opartego o redundantny sterownik SIMATIC S7-400H. Udana współpraca zaowocowała kolejnym projektem, którym był wizyjny system kontroli obecności nakrętki na butelce.

Jak działa inspekcja wizyjna?

Kamery dokonują pomiaru szerokości szczeliny pomiędzy rantem butelki, a nakrętką i na tej podstawie określana jest poprawność dokręcenia. Źle dokręcone butelki są spychane na transporter buforowy.

Układ jest przystosowany do pracy z różnymi pojemnościami butelek, aż do pojemności 1,75 l. System wizyjny zbudowano na bazie dwóch inteligentnych kamer In-Sight Micro 1050 firmy Cognex.

Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia poprawnej kontroli wizyjnej było zapewnienie stałych warunków oświetleniowych, niezależnych od warunków zewnętrznych (np. od oświetlenia hali produkcyjnej).

Po przeprowadzeniu badań na stanowisku testowym zastosowano dwa specjalne oświetlacze typu BackLight.

Ponadto firma PRO-CONTROL dostarczyła szafę sterowniczą ze sterownikiem SIMATIC S7-1200 firmy Siemens i przetwornicą częstotliwości o mocy 0,37 kW oraz dotykowy panel operatorski VisionView 900 firmy Cognex.

systemy wizyjne w automatyce

Kamery podłączono do panelu operatorskiego, na którym stworzono interfejs dla operatora. Dzięki temu operator  może ustawić wszystkie parametry kontroli wizyjnej, takie jak ustawienie zakresów tolerancji, wyświetlanie miejsc dokonywanych kontroli oraz wyświetlanie aktualnej szerokości mierzonej szczeliny.

Opis systemu

W skład systemu kontroli wizyjnej wchodzi:

  • dwie inteligentne kamery In-Sight Micro 1050 firmy Cognex z obiektywem o ogniskowej 16 mm;
  • dwa oświetlacze powierzchniowe;
  • uchwyty na kamery i oświetlacze z regulacją wysokości;
  • siłownik pneumatyczny separujący;
  • siłownik pneumatyczny zrzucający źle zakręcone butelki;
  • zawory sterujące, bistabilne firmy Festo;
  • transporter buforowy z silnikiem na odrzucone butelki;
  • cztery czujniki laserowe z lusterkiem firmy Omron;
  • kaseta sterownicza z przyciskiem bezpieczeństwa oraz przyciskiem reset;
  • obudowa zabezpieczająca system wizyjny.

 

Podsumowanie

Zastosowanie nowoczesnego systemu kontroli wizyjnej nadzorowanego przez nowoczesny system automatyki pozwoliło na całkowite wyeliminowanie  wadliwie zakręconych butelek, co w dłuższej perspektywie czasowej przełożyło się na wymierne oszczędności i zwiększenie wydajności zakładu.

Elastyczność systemu pozwala w przyszłości na jego rozbudowę. Dodatkowe kamery mogą być umieszczone na sąsiednich stanowiskach i mogą realizować podobne bądź zupełnie inne zadania. Wtedy operator będzie miał podgląd na wszystkie stanowiska jednocześnie z możliwością przełączania na pojedynczy widok z wybranej kamery.