Home » Realizacje » System opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu

Branża chemiczna

System opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu

Współpracę z jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw w Polsce PRO-CONTROL rozpoczęła już w 2000 roku, realizując z pełnym sukcesem kompleksową rozbudowę i modernizację linii produkcji chlorku winylu i polichlorku winylu. Udana współpraca zaowocowała kolejnym zleceniem. 

W 2005 roku firma PRO-CONTROL zrealizowała system opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu dla Kompleksu Energetycznego zakładów Anwil S.A. we Włocławku. 

Opis systemu

Budowa systemu:

  • System cyfrowy: SIEMENS S7-300,
  • Komputerowy system nadzoru: SIEMENS WinCC.

Projekt ten był pierwszą w Polsce realizacją przystosowania tego typu zbiorników do wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać zbiorniki pomiarowe w zakresie zgodności z nowymi przepisami Głównego Urzędu Miar.

Zakres modernizacji:

  • opomiarowanie zbiorników stokażowych, umożliwiające dostarczenie walidowalnych przez Główny Urząd Miar pomiarów poziomu i objętości mazutu w zbiorniku;
  • system cyfrowy wykonujący realizację wymaganych przeliczeń opisanych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 kwietnia 2004 roku;
  • system wizualizacji i rejestracji danych pomiarowych.

 

automatyka procesowa

Architektura systemu:

  • System rozproszony oparty jest o magistrale przemysłowe oraz inteligentne, specjalizowane przeliczniki pomiarowe typu NRF 590 firmy Endress & Hauser. Każdy z opomiarowanych zbiorników stokażowych stanowi niezależny układ pomiarowy.
  • Układy te obsługiwane są przez przelicznik NRF 590, współpracujący poprzez magistralę przemysłową MODBUS z systemem cyfrowym SIMATIC S7.
  • System wizualizacji i archiwizacji danych komunikuje się z systemem cyfrowym za pośrednictwem magistrali Profibus DP.

 

Dodatkowa magistrala tego typu jest również wykorzystywana do komunikacji systemu opomiarowania zbiorników z systemem nadrzędnym Kompleksu Energetycznego Anwil S.A.

systemy sterowania

Podsumowanie

Zaproponowana przez firmę PRO-CONTROL koncepcja realizacji systemu opomiarowania zbiorników uzyskała aprobatę Głównego Urzędu Miar w zakresie wykorzystanie ich jako pomiary rozliczeniowe.

System uzyskał zatwierdzenie typu dla opomiarowania zbiorników jak również przeszedł pomyślnie legalizację w Głównym Urzędzie Miar.