Home » Realizacje » System opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu
Branża chemiczna
System opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu
Współpracę z jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw w Polsce PRO-CONTROL rozpoczęła już w 2000 roku, realizując z pełnym sukcesem kompleksową rozbudowę i modernizację linii produkcji chlorku winylu i polichlorku winylu. Udana współpraca zaowocowała kolejnym zleceniem.
W 2005 roku firma PRO-CONTROL zrealizowała system opomiarowania zbiorników stokażowych mazutu dla Kompleksu Energetycznego zakładów Anwil S.A. we Włocławku.
Opis systemu
Budowa systemu:
System cyfrowy: SIEMENS S7-300,
Komputerowy system nadzoru: SIEMENS WinCC.
Projekt ten był pierwszą w Polsce realizacją przystosowania tego typu zbiorników do wymagań metrologicznych, którym powinny odpowiadać zbiorniki pomiarowe w zakresie zgodności z nowymi przepisami Głównego Urzędu Miar.
Zakres modernizacji:
opomiarowanie zbiorników stokażowych, umożliwiające dostarczenie walidowalnych przez Główny Urząd Miar pomiarów poziomu i objętości mazutu w zbiorniku;
system cyfrowy wykonujący realizację wymaganych przeliczeń opisanych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 kwietnia 2004 roku;
system wizualizacji i rejestracji danych pomiarowych.
Architektura systemu:
System rozproszony oparty jest o magistrale przemysłowe oraz inteligentne, specjalizowane przeliczniki pomiarowe typu NRF 590 firmy Endress & Hauser. Każdy z opomiarowanych zbiorników stokażowych stanowi niezależny układ pomiarowy.
Układy te obsługiwane są przez przelicznik NRF 590, współpracujący poprzez magistralę przemysłową MODBUS z systemem cyfrowym SIMATIC S7.
System wizualizacji i archiwizacji danych komunikuje się z systemem cyfrowym za pośrednictwem magistrali Profibus DP.
Dodatkowa magistrala tego typu jest również wykorzystywana do komunikacji systemu opomiarowania zbiorników z systemem nadrzędnym Kompleksu Energetycznego Anwil S.A.
Podsumowanie
Zaproponowana przez firmę PRO-CONTROL koncepcja realizacji systemu opomiarowania zbiorników uzyskała aprobatę Głównego Urzędu Miar w zakresie wykorzystanie ich jako pomiary rozliczeniowe.
System uzyskał zatwierdzenie typu dla opomiarowania zbiorników jak również przeszedł pomyślnie legalizację w Głównym Urzędzie Miar.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności