Home » Realizacje » Wizyjna kontrola jakości prowadnic samochodowych
Branża motoryzacyjna
Wizyjna kontrola jakości prowadnic samochodowych
W 2017 roku firma PRO-CONTROL zakończyła modernizację systemów wizyjnych na liniach automatycznego montażu prowadnic samochodowych w zakładach motoryzacyjnych.
Zadaniem systemów jest kontrola męskich i żeńskich prowadnic samochodowych przed parowaniem. Kontrola odbywa się na dwóch stacjach. Na pierwszej stacji sprawdzana jest zgodność komponentów takich jak: wsporniki, nakrętki, śruby, stopki, nity oraz rozmieszczenie otworów i wymiary sztuk.
Na podstawie zgodności komponentów system sprawdza czy prowadnice należą do produkowanej referencji. Na drugiej stacji system kontroluje wymiary i poprawność zaciśnięcia zamka na prowadnicy męskiej.
Opis systemu
System oparty jest o kamery Cognex CAM-CIC wyposażone w interfejs GigE Vision. Kamery podpięte są do komputera wyposażonego w FrameGrabber. Na komputerze uruchomiona jest aplikacja stworzona w środowisku Cognex Designer z wykorzystaniem bibliotek wizyjnych VisionPro. Do kontroli komponentów wykorzystano 3 kamery monochromatyczne 1600x1200pix oraz jedną kamerę kolorową 2000x2000pix. Do kontroli zamka wykorzystano kamerę monochromatyczną 1600x1200pix.
Stworzona aplikacja operatorska posiada rozbudowany interfejs. Najważniejszym wymogiem stawianym aplikacji była możliwość wykonywania walidacji Poka-Yoke na początku produkcji danego formatu. Przed rozpoczęciem produkcji na linię kładzione są sztuki oznaczone specjalnymi znacznikami i posiadające określone wady.
Administratorzy systemu wprowadzają jakie wady system powinien wykryć na sztukach testowych. Robią to wczytując z dysku do programu zdjęcia wadliwych sztuk i zapisując do specjalnej bazy danych wynik przetwarzania.
Kiedy system wykona zdjęcie sztuki Poka-Yoke rozpoznaje znacznik i uruchamiana jest specjalna część programu, która sprawdza czy na sztuce zostały wykryte wszystkie wady i czy referencja została poprawnie zmieniona. Wynik inspekcji Poka-Yoke jest automatycznie kasowany przy zmianie referencji oraz po wykonaniu modyfikacji parametrów inspekcji. Dzięki temu użytkownik ma pewność że system jest w 100% sprawny po każdej zmianie na linii produkcyjnej.
System pozwala również na:
dodawanie nowych formatów,
prezentację wyników ostatniej kontroli,
edycję parametrów narzędzi,
dodawanie nowych narzędzi do systemu oraz usuwanie narzędzi,
zmianę parametrów akwizycji,
wymianę kamery,
zmianę kalibracji kamer,
podgląd alarmów.
Podsumowanie
Zastosowanie nowoczesnego systemu kontroli wizyjnej pozwoliło na zwiększenie niezawodności inspekcji, skrócenie czasu dodawania nowych formatów oraz usprawnienie kontroli Poka-Yoke i śledzenia zmian w parametrach systemu.
Dodatkowa możliwe jest automatyczne wykonanie inspekcji w oparciu o zdjęcia Poka-Yoke zapisane na dysku. Dzięki temu operatorzy nie muszą pamiętać o założeniu sztuk kontrolnych oraz ograniczone jest ich niszczenie.
Wszystkie zmiany w parametrach systemu zapisywane są w bazie danych. Zapisywane są dane użytkownika, czas wykonania zmiany, numer referencji, nazwa kamery oraz nazwa edytowanego narzędzia.
Dane w bazie audytu system utrzymuje na dysku przez rok. Dzięki temu możliwe jest prześledzenie wszystkich zmian w systemie. System zapisuje również na dysku zdjęcia sztuk odrzuconych wraz z opisem wady. Zdjęcia przetrzymywane są przez tydzień po czym system automatycznie je kasuje. System na bieżąco wizualizuje wyniki wszystkich inspekcji dając operatorom informacje o przebiegu procesu.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności