Home » Realizacje » Migracja systemu automatyki SIMATIC S5-115U do systemu SIMATIC S7

Inne branże

Migracja systemu automatyki SIMATIC S5-115U do systemu SIMATIC S7

Projekt został zrealizowany dla jednego z największych producentów sprzętu AGD w Polsce.

Klient zwrócił się z prośbą o wymianę starego, wyeksploatowanego systemu sterowania opartego na sterownikach SIMATIC S5 115U oraz S5 100U, falownikach SEW i serwonapędach SIMODRIVE oraz ELAU.  

Zakres prac 

  • inwentaryzacja połączeń,  
  • wykonanie zmian w istniejącej  dokumentacji,  
  • zastąpienie sterownika oraz dotychczasowego systemu wizualizacji  nowym układem i panelem,  
  • oprogramowanie sterownika  i wizualizacji,  
  • instalacja sterownika na obiekcie,  
  • testy i uruchomienie  
  • szkolenie dla operatorów.

Opis systemu

Z uwagi na konieczność zachowania stabilności pracy maszyny prace podzielone zostały na kilka etapów, z których pierwszy obejmował wymianę sterownika SIMATIC S5-115U (1056 DI/DO) oraz panelu wizualizacyjnego MP277 na pulpicie.

automatyzacja procesów wytwarzania

Zadanie było utrudnione z uwagi na brak oprogramowania źródłowego z komentarzami oraz opisu funkcjonalnego pracy maszyny. W związku z tym zespół PRO-CONTROL przeprowadził testy połączone z analizą programu ze sterownika, ekranów podczas pracy maszyny oraz sporządził niezbędną dokumentację funkcjonalną.

Ze względu na zaawansowany wiek instalacji niedostępne było oprogramowanie narzędziowe, więc analiza ekranów odbywała się podczas normalnej pracy maszyny oraz w trakcie dodatkowych testów wykonywanych w przerwach produkcyjnych.

Z uwagi na fakt, że podstawowa część układu sterowania maszyną oparta była na sterowaniu sekwencyjnym GRAPH5 nie było możliwości przeprowadzenia bezpośredniej konwersji systemu z SIMATIC S5 na SIMATIC S7.

Podsumowanie

Projekt nowoczesnego systemu sterowania w zakładach jest kolejnym przykładem kompleksowej realizacji, w którym możliwe było wykorzystanie dużego doświadczenia i znajomości starszych rozwiązań automatyki przez inżynierów PRO-CONTROL.  

Pomimo poważnych utrudnień ukończenie pierwszego etapu oraz uruchomienie całej instalacji zakończyło się pełnym sukcesem.